Jump to content

 •     

Photo

[Polski] [Pa] Gry I Zabawy Na Ircu

IRC mIRC webchat familiada koło fortuny PA Pomarańczowa Alternatywa

 • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Palahniuk

Palahniuk

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 39 posts

Posted 15 August 2013 - 10:32 AM

Gry i zabawy organizują zazwyczaj partie polityczne, grupy bojowe i regularnie MEN na kanale #men.public. Informacje o dniu i godzinie spotkania pojawiają się najczęściej na danym kanale oraz w shoutach organizatorów, w przypadku MENu to głównie niedziele około 20.


Familiada jest najpopularniejszą wspólną IRCową rozrywką wśród erepowej społeczności. Jej zasady są zbliżone do telewizyjnego pierwowzoru - zawodnicy podzieleni na dwie drużyny starają się jak najszybciej odgadnąć odpowiedzi na dane pytanie, punkty zdobywa się zarówno na poczet drużyny, jak i na indywidualne konto, zazwyczaj najlepsi gracze otrzymują nagrody.

Familiada rozpoczyna się tak, jak na poniższym screenie, gdzie są przedstawione wszystkie dostępne w czasie gry komendy. Przed właściwą grą jest kilka minut na tworzenie się drużyn.

81466911.png

Zawodnicy dołączają do jednej z dwóch drużyn poprzez wpisanie !join 1 lub !join 2, osoba, która jako pierwsza dołączyła do drużyny, zostaje automatycznie jej kapitanem, co w praktyce przekłada się jedynie na możliwość zmiany nazwy teamu poprzez !team [wybrana nazwa].

89178197.png

!part służy do opuszczenia drużyny, dzięki czemu można wybrać inną (w każdym momencie gry), natomiast !pkt podaje punktowy wynik twojej drużyny, a !pkt [nick] wynik gracza o wskazanym nicku - jednakże nie należy nadużywać ostatnich dwóch komend, bo spowalnia to grę i czasami może wyrzucić cię z kanału.

W poniższym przykładzie widać pytanie, ilość odpowiedzi oraz czas na ich podawanie. Jeśli podałeś prawidłową odpowiedź jako pierwszy, to pojawi się komunikat z ilością zdobytych punktów (informacje na niebieskim tle).

19214057.png

W czasie przeznaczonym na udzielanie odpowiedzi, każdy gracz może "wymusić" na skrypcie ponowne wyświetlenie pytania wraz z podanymi dotychczas hasłami - wystarczy użyć komendy !przyp.

86336910.png

Po upływie czasu (lub podaniu wszystkich haseł), pojawiają się prawidłowe odpowiedzi, na czerwono te, których żaden gracz nie wymyślił, punkty zdobyte przez drużyny oraz informacja o czasie pozostałym do następnej rundy.

30918757.png

Na koniec prowadzący familiadę podaje wyniki indywidualne oraz drużynowe, o ile nie zapomni o tym... i kończy grę.

36968824.png
 


7i5x.png


#2 Palahniuk

Palahniuk

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 39 posts

Posted 15 August 2013 - 10:33 AM

Czasami na kanałach spotyka się koło fortuny. Trzech zawodników próbując odgadnąć hasło, typuje rotacyjnie litery, jakie mogą w nim wystąpić. Do gry dołączają pierwsze trzy osoby, które użyją komendy !join.

48917412.png

W komunikatach od osoby prowadzącej, pojawia się kategoria, ilość liter (kropki) oraz nick gracza, który w danej chwili odgaduje litery. By to zrobić należy wpisać !krece, wtedy otrzymasz wiadomość, jaką sumę wygrałeś lub ile będzie warta każda odgadnięta przez ciebie litera w danej kolejce. Litery typuje się używając komendy wg schematu !litera, jeśli trafiłeś możesz typować następna literę, jeśli nie, kręci następna osoba - typowane już litery są oznaczane na szaro. Samogłoski kosztują, więc musisz wcześniej zdobyć pieniądze by móc je wybierać. Przeanalizuj przykładową grę na poniższym screenie.

14724708.png

W czasie kręcenia możesz trafić na dodatkową kolejkę lub inne rzeczy, np. pieniądze.
W momencie, gdy uważasz, że znasz hasło, możesz wpisać !prawidlowe_hasło i wygrać daną grę.

87451069.png


Quiz polega na odpowiedzeniu jak najszybciej na zadane pytanie, jest jedna prawidłowa odpowiedź.

85112859.png

94503783.png

Za każdą odpowiedź otrzymujesz punkt - osoba z największą ich liczbą zwycięża.

67084874.png

91031668.png

W ramach przypomnienia:
Podstawy IRCa
Konfiguracja mIRCa
Konfiguracja xchata
 

Cały poradnik dostępny jest pod tym linkiem, natomiast jeśli chcesz dołączyć do Pomarańczowej Alternatywy, zobacz to miejsce ;)


7i5x.png


#3 Arry Stark

Arry Stark

  Member

 • Members
 • PipPip
 • 11 posts

Posted 15 August 2013 - 12:12 PM

James Hetfield. I już można przegrać w kole fortuny :DAlso tagged with one or more of these keywords: IRC, mIRC, webchat, familiada, koło fortuny, PA, Pomarańczowa Alternatywa

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users