Jump to content

 •     

Photo

[Albanian] Guerilla Fight - Lufta Guerile

lufta guerile guerille guerilla guerilla fight albania

 • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 Romy.TR

Romy.TR

  Member

 • Members
 • PipPip
 • 14 posts

Posted 07 December 2014 - 11:00 PM

Gjdo gjeje po ja fillojme nga zer ,secili level do te perfitoj .

 

Lufta guerile eshte aktiv ne gjitha fushat... pas çdo 5 vrasje poshte ne anen e djatht do te hapet nje ikon i ri dhe ju duke klikuar do hyni ne luften guerile.

-Vrasjet "5" qe behen nuk kan rendesi me arme ose me bazooka

-Vrasqja qe behet ne luften guerile per DO dhe ne fushe del nje vrasje pa marr parsysh FF qe ke hargju .

 

-Ne çdo lufte njera nga te dy anet nese arine 1400 puena nuk mundesh me me hy ne luften guerile.

-Demin qe keni bere ne luften guerile do tju shtohet ne rank dhe fush ,pa e marr XP puena (kjo eshte e preferuem per ata te divisionit te ulet)

-Armikun qe keni perpalle nese mundeni me vra me 1-2 healt perdoreni armen Q7 per me shum do ishte me e preferueme bazooka per perfitim te XP.

Pas ketyre informacioneve une do te mundohem te ju shpjegoj si behet lufta guerille dhe disa taktika qe mundin te ju ndihmojn.

 

Ne sistemin e ri te lojes demin qe do ta beni mvaret se sa do ja ulni energjine kundershtarit.

Kundershtarit nese ja keni ule energjine ne zero por e keni humb duelin perafersisht do tju shtohet dem per 15 FF (mvaret nga streng qe keni)

Kundershtarit nese ja keni ule energjine ne zero dhe e keni fitu duelin perafersisht do tju shtohet dem per 23 FF (mvaret nga streng qe keni)

Gjithashtu nese keni hapur boosterin demi i luftes guerile do tju shtohet

Prap edhe diqka ne eshte e hapur CO ju do ti merni shumen e cc ne demin qe beni pas luftes guerile.

 

ai8tDrm.png

 

Para se te hyni ne luften guerile gjithsesi duheni ta zgjidhni armet .ne kete menu ne anen e majte tregon armet qe i keni me vete dhe ata qe mbani .Une ju sugjeroj qe te hyni ne guerila me pajisje te plote... ne anen e djetht armet qe kam shenuar me X te kuqe asnjehere mos e perdorni e nese keni keso loje armesh ne depon e juve do ishte mire ti asgjesoni .para se te hyni ne GF sigurohuni qe armet i keni te mbushur .

ne shkoni mbi pajisjet me miun do ti shifni karakteristikat e tyre .

 

Shembull :

 

6N6XbCx.png

 

Ne pjesen e poshtme qe shkruan "durability" tregon se sa here mundeni ta perdorni ne GF kurse "armor" tregon se sa mbrojtje shtese keni .

 

--------

 

Karakteristikat e armeve qe i perdorni

 

Storm Assault Riffle ( SAR ) storm_assault_rifle_wide.png

 

wz6z7H3.png

 

Damage:demtimi qe ben = 8

Ammo:numri i municionit = 5 ((ne GF armet nuk zhduken deri sa te ken municion per kete arsye duhet te keni kujdes para se te hyni ne GF te siguroheni te keni municioni plot 5 )

Clips:numer i karikatorit = kur te mirret ka 5 municion dhe 2 karikator ,tek une shifet 1 sepse kam perdorur.

Ideal Range:distanca ideale per perdorim 550 metra, mund te perdoret prej 450-650 metra

 

Karakteristikat:si nga ana e forces kapecitetit dhe distances eshte arma me e dobishme .

 

------

 

Type X Crossbow type_x_crossbow_diag.png

 

B67IG6d.png

 

Damage:demtimi qe ben = 15

Ammo:numeri i municionit = 1 (çdo gjuejtje duhet te rikarikatohet)

Clips:numeri i karikatorit =5

Ideal Range : 80 metra = distanca ideale e perdorimit eshte 80 metra perdoret deri 100 metra.

 

Karakteristikat:

Eshte arme qe duhet te karikohet çdo here . duhet tju aferoheni armikut deri te kembet qe te kete efektin e duhur , nese ju aferoheni kundeshtarit dhe kundershtari ju gjuan me bombe ose largohet keni shum shansa per mos me e qellu , kete arme mos e perdorni vetem ne raste skeni arme tjeter .

 

-----

Type X Sniper type_x_sniper_rifle_wide.png

 

fCCa5x1.png

 

Kete arme mos e ngatroni me snajperin tjeter ,forca e gjuajtjes e ksaj arme eshte 14 kurse tjetrit 8 , asnjehere mos e perdorni tjetrin.

Damage:demtimi qe ben = 14 (pas çdo gjujtje duhet te karikohet )

Clips:numeri i karikatorit=3

Ideal range: 750 = distanca me ideale per perdorim eshte 750 metra, 600 deri 900 perdoret

Karakteristikat:

Demin e larte qe ben eshte nje perparsi por pas perdorimit çdo here duhet te karikohet ,distanca e perdorimt mbasi qe eshte shum afer me SAR perdoret si arme e dyte .

-----

Storm Shotgun s1_storm_shotgun_wide.png

fRWR1oD.png

Damage: demtimi = 8

Ammo:numeri i municionit = 4

Clips: numeri i karikatorit = 4

Ideal Range: 175 = distanca me ideale e perdorimit eshte 175 metra perdoret prej 100 deri 250 metra .

Karakteristikat:

Personalisht nuk e preferoj,mund ta perdorni si arme e 4 nese jeni ne distancen e duhur forca dhe karikimi kan perparsi,por nuk eshte lehte te ruhet distanca e duher .

-----

Grenade type_x_frag_grenade_wide.png

 

y5etXSG.png

Damage: nese kundershtari nuk leviz demi eshte 10 ,nese levize demi do ulet ne 3 .

Karakteristikat: Ne çdo distance perdoret efektin e ka te njejt.Qellimi nuk eshte vetem ta zvogloj energjine e kundershtarit por edhe eshte mundesia qe kundershtari ta huq gjuajtjen.

Per shembull perpara keni armikun ne distance prej 400 metra ne kohen kur ai do tju gjuaj juve nese ju e perdorni bomben kundershtari ka shum shansa per mos me ju qellu,por nese kundershtari leviz ne ate moment ju do ta demtoni vetem me 3 energji, kjo arme eshte nje nder armet me te rendsishme qe duhet te perdoret aty ku duhet asnjehere mos e perdorni kur kundershtari karikohet .

NOT : demin qe bejm ne GF kena bonusin qe para se te futem ne GF e shini prej 0 1 ose 2 keto bonuse ne çdo gjujtje i shtohen demit .

Shembull : nje qe ka bonusin 2 çdo gjujtje me SAR e ka demin 10 e jo 8 .Per bombat e dores: nuk kan efekte bonusi.

 

 

 

 

Pjesa e 2 )

Si hyhet ne GF ?

Mundemi me hy perpara se njeri nga dy shtetet arrine ne 1400 puena dhe ju keni bere se paku 5 vrasje , ne kendin e djatht e shifni kete foto .

 

Ey8ZJcw.png

 

Nga une nje keshill per me marr sa me pak XP poena nese kundershtari i juve vritet me shum se 3 XP perdoreni bazooken keshtu qe hargjoni vetem 1 XP .

 

rjl9H9p.png

 

Siq e shifni edhe ne foto larte me armen Q7 do hargjitja 3 XP e me bazooka vetem 1 XP keshtu qe fitoj 2 XP .

---------------

Ekrani gueriles.

 

 

fID2yF1.png

 

 

1)Godtjet e fundit,dhe demi... ne anen e majte demi qe kemi marr ne anen e djatht demin qe kemi bere kundershtarit. 2 si mund ta shifni ne gjujtjen e ardhshme,armen qe kemi forca  e gjuajtjes eshte 8 ,sepse bonusi im eshte +1 demi do jete 9 kundershtari ka bonus +2 ai do bej demin 10 .

2)Pjesa qe tregon se sa kena energji energjia e siperme fillon nga 100 kurse ai poshte tregon sa eshte extra mbrojtja "kaska çizmet etj "

 

3)Ketu e shofim energjin e kundershtarit sa i ka mbetur .

 

4)Armen e kundershtarit (ndonjehere e tregon gabimisht veqenarisht armen SAR por mundeni ta kontrolloni me maus)

 

5)Perqindja e godtjes me armen qe kemi

 

6)Distansa ne mes te kundershtarit

 

7)Demin qe ben bomba qe kemi

 

8)Butoni i gjuajtjes

 

9)Butoni per te levizur para e mbrapa ( butoni nalt i afrohesh kundershtarit kurs ai posht per tu larguar)

 

10)butoni per te gjuajtu bomben (numeri qe keni ne foto eshte numri bombave qe mundeni te gjuani)

 

11)Armen qe kemi (nese klikojm permbi do hapet faqja e depos armet qe posedojm ku edhe mund ta ndrojm armen)

 

12)Numeri i mbetur i municionit armen qe kemi

 

13) Forca e armes qe kemi pa banus (gjujtjet kritike jan 1.5 x )

 

14)Distanca e duhur e armes qe kemi

 

 

---------

 

 

 

Ne lufte per qfare te keni kujdes ?

 

 

1) GJITHMONE para se te hyni ne GF kontroloni armet dhe mbrojtjen bomben nese diqka ju mungon e keni humbur luften qe ne fillim.

2)ASNJEHERE mos hyni ne GF me snajper 8 dhe bombe 5

 

3) 20 raundet qe behen ne GF eshte sikur matematike qe duhen te llogariten duhet ta ndiqni karkatorin e kundershtarit duhet ta dini se kur mbetet pa municion.

 

4)Nga fundi i raundit duhet ta ndiqni sa municion keni sa energji ka kundershtari dhe ju nese eshte nevoja ne vend qe rikarikoheni ndroni armet .

 

SHEMBULL:Kam bonus 1 dhe armiku 2 distanca 620 m . juve 20 kundershtarit 10 energjy ju ka mbete, bomba nuk keni kundershtari ka karikatorin plot

Ne kete rast ju do te gjuni nje here dhe pastaj duhet ta ndroni armen kurse armiku do tju godet dy here dhe do ta humbni luften keshtu qe duhet te merni nje risk ta ndroni armen dhe ta merni snajêrin armi do tju godet -10 pastaj ju do ta godisni me -15 e nese edhe ai ju godet ju do beheni 0 kurse armiku -5 dhe ju do te fitoni.

 

5) Ne luften guerile 99% personave hyne me armen SAR dhe luftpjne me te ,kur hyni ne lufte distancat jan te ndryshme per kete arsye eshte shum e rendesishme gjuajtja e pare .

Shembull:ne distancen 700 apo 300 metra eshte iseale e perdormit te bombes , duke i besuar ndjenjave e perdorni bomben ne kohen e duhur .

 

 

Distanca nese eshte 500 m dhe bonusi i kundershtarit eshte me i madh e shprazni karikatorin e pare dhe mundoheni ti afroheni kundershtarit qe te gjuani me nje arme tjeter siq eshte crossbow gjuajtja eshte 15 energji

Ata qe nuk kan hyre ende ne GF ose shum pak duhen ta kene shum kujses sepse bonusi eshte shum i rendesishem ne GF .

 

Ne fund duke e marr shembullin time do tju them beni si te doni por mos luftoni po hyre ne GF do ti shifni perfitimet hap pas hapi o/

 

 #2 Hija039

Hija039

  Newbie

 • Members
 • Pip
 • 5 posts
 • LocationOslo , Norway

Posted 06 August 2015 - 10:43 PM

thx broAlso tagged with one or more of these keywords: lufta guerile, guerille, guerilla, guerilla fight, albania

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users